Nike Air Force

Historia Air Force’ów

Air Force 1 to linia butów, od Nike, która jest znana nawet osobom nie obeznanym w świecie streetwearu.  

Można by powiedzieć, że Air Force 1 są przodkami słynnych Air Jordan 1. Kiedy w roku 1983 Force’y pojawiły się w świecie koszykówki, były pierwszymi butami od Nike w wersji Air. Konkretniej, pionierem były Air Force 1 w wersji High-Top. System Air, znajdujący się w butach, działa na zasadzie zamkniętego powietrza w podeszwie podatnej na odkształcenia, co daje świetną amortyzację. Po wielkim sukcesie wypuszczono drugi model, tym razem Air Force 1 Low. Od swoich poprzedników różnił się tym, że cholewka sięgała do kostki, a nie tak jak ‘High” – za nią. Jednak w 1984 firma postanowiła zakończyć produkcję tej konkretnej linii butów i doszłoby do tego, gdyby nie 3 sklepy obuwnicze: Downtown Locker Room, Cinderella Shoes i Charley Rudo Sports znajdujące się w Baltimore. 

Owe butiki miały tak dobrą sprzedawalność Air Force, że gdy dowiedziały się o zamiarach Nike, postanowiły polecieć razem do Oregonu, gdzie do dziś znajduje się siedziba Nike, by przedstawić kampanię promującą buty. Miała się ona opierać na comiesięcznym wydawaniu nowej kolorystyki buta tylko w Baltimore, co okazało się tak dobrym pomysłem, że ludzie zlatywali się tam, aż z Nowego Jorku, by dostać “świeżynki”. To wydarzenie było pierwszym w historii nawiązaniem współpracy między Nike a sklepem. Od tamtej chwili firma nawiązując wspólpracę ze sklepem, wydaje limitowane nakłady butów charakterystycznych dla owej firmy. To właśnie ta interwencja sneakers shopów sprawiła, że ten model nie został wycofany, a do dnia dzisiejszego wyszła niezliczona liczba wariantów Air force 1

Godni przedstawiciele

Najbardziej popularnymi przedstawicielami tego modelu są Air Force 07 All White czy Air Force Triple White. Ze względu na swoją prostotę, tak jak w przypadku Air Jordan 1, Air Force 1 są butami, które pasują do każdej stylówki. Zarówno jak do marynarki jak i do luźnego dresu. 

Air Force charakteryzuje minimalizm co zwykle objawia się pomieszaniem tylko dwóch kolorów, z czego pierwszy to prawie zawsze biały.